plisen-ve-skleniku.jpg

Plíseň ve skleníku

Skleník je skvělým způsobem, jak pěstovat čerstvou zeleninu a bylinky i v zimních měsících, ale to, co pěstitelům pomáhá, jim může paradoxně také škodit. Skleníky tvoří velmi specifické mikroklima s vysokou teplotou a vlhkostí, které je ideálním prostředím pro vznik a také rychlé množení plísní. Těm se dá ve skleníku jen velmi obtížně vyhnout i proto, že vzduch v nich má menší šanci cirkulovat než zahradních záhonech.

Pokračovat ve čtení

jak-vypestovat-pepino-ve-skleniku.jpg

Jak vypěstovat pepíno ve skleníku

Pepíno není jen zdrobnělina jména Josef, ale také krásnou rostlinou, která zdobí evropské zahrady už od 18. století. Navíc z ní získáte chutné a sladké plody plné vitamínu C skoro bez námahy.

Pokračovat ve čtení

molice-sklenikova.jpg

Molice skleníková

Mezi nejčastější škůdce ve sklenících patří molice skleníková. Jedná se o křídlatý hmyz, který se živí šťávou z rostlin a k tomu zanechává na rostlinách určité výměšky. Vyskytuje se jak na zelenině, tak i na okrasných rostlinách pěstovaných ve skleníku. Odhaduje se, že se vyskytuje na asi 800 druzích rostlin. Molici skleníkovou lze zaměnit s jinými druhy molic, ty jsou ale většinou větší (molice bavlníková), či jinak zbarvené (molice vlaštovičníková). Molice skleníková pochází původně ze středoamerických tropů, ale postupně byla zavlečena do celého světa.

Pokračovat ve čtení

hnojeni-ve-skleniku.jpg

Hnojení ve skleníku

I když půdu ve skleníku pečlivě ošetřujete a před sezónou ji měníte, pokud chcete dobrou úrodu, musíte rostlinám dopřát vhodnou výživu. Někteří zahrádkáři substrát důkladně prohnojí na jaře, případně už na podzim, jiní preferují přihnojovat jednotlivé rostliny průběžně dle potřeby.  Záleží samozřejmě také na tom, jaké rostliny pěstujete, zda máte skleník bez vytápění, temperovaný nebo vyhřívaný, jak dlouhá je pěstební sezóna ve vašem skleníku…

Pokračovat ve čtení

jak-pestovat-majoranku-ve-skleniku.jpg

Jak pěstovat majoránku ve skleníku

Majoránka patří k neodmyslitelným součástem české kuchyně. Dokážete si snad představit bramboráky, bramboračku, nebo sekanou právě bez typické vůně této bylinky? Sušenou majoránku si sice můžete koupit v každém obchodu s potravinami, ale vlastnoručně vypěstovaná a usušená majoránka je mnohem aromatičtější. Její výrazná chuť pomáhá třeba lidem, kteří chtějí ve svém jídle snížit podíl soli.

Pokračovat ve čtení

kdy-zalevat-ve-skleniku.jpg

Kdy zalévat ve skleníku?

Rostliny ve skleníku prospívají, když mají optimální teplotu a vlhkost. Proto je důležité rostliny vhodně zalévat. Důležité je nejen množství vody, ale také její teplota a způsob zálivky. Víte, jak na to?

Pokračovat ve čtení

puda-ve-skleniku.jpg

Půda ve skleníku

Aby byla vaše úroda ve skleníku skutečně dobrá, je třeba věnovat velkou péči kvalitě zeminy, protože dříve nebo později se i ve skleníku půda vyčerpá. Proto je třeba o ní pečovat a pravidelně jí měnit. Ideálním obdobím, kdy se půdě věnovat, jsou podzimní měsíce, což platí hlavně v případě, kdy skleník nevyužíváte během zimy.

Pokračovat ve čtení

co-na-podzim-do-skleniku-2.jpg

Co na podzim do skleníku?

S ranním chladem v srpnu a prodlužujícími dny nekončí naše možnosti, jak využít skleník i během podzimních měsíců, abychom obohatili svůj jídelníček o čerstvou zeleninu. I když se na podzim hlavně sklízí to, co již bylo vypěstováno dříve, také koncem léta a začátkem podzimu je možné vysít semínka, nebo nasázet sazeničky a za několik týdnů sklízet čerstvou úrodu.

Pokračovat ve čtení